29. 5. 2024

TÉMA: Aleksi Šedo (NÚVR): Investujeme do mozků, ne do betonu

Praha 29. 5. 2024 – Pokrok v boji proti onkologickým onemocněním stojí na vědcích a vědkyních, kvalitních přístrojích a sdílení vědeckých poznatků a know-how. „Proto chceme investovat do mozků z Česka a zahraničí, ne do budov a betonu. Nyní se musíme soustředit na udržitelnost takového financování vědy,“ říká v podcastu Mezi buňky ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) Aleksi Šedo o principech fungování dosud největšího projektu akademické onkologie v Česku.
23. 5. 2024

TZ: Objev českých vědců chirurgům rozsvítí mozkové nádory

Praha, 23. 05. 2024 – Způsob, jak přesněji označit mozkové nádory, představili ve společné publikaci výzkumné týmy Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) a Stanfordské univerzity. Vědci popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast se zdravou tkání. Zřetelnější označení umožní neurochirurgům odstranit nádor co nejvíce a s minimem zdravé tkáně. 
7. 5. 2024

TZ: Svižný, zábavný a plný témat. První NÚVR UpDate oslovil média i výzkumníky

Praha 7. 5. 2024 - Rychlý vhled do aktuálních témat onkologického výzkumu a propojení s osobnostmi, které se jim v Česku věnují, nabídl novinářům a novinářkám první NÚVR UpDate. Setkání výzkumníků a výzkumnic Národního ústavu pro výzkum rakoviny s médii se konalo v úterý 7. května a jeho účastníci a účastnice si v první části akce vyzkoušeli netradiční formát seznámení - takzvaný speed dating. Ten umožňuje v krátkém čase absolvovat hned několik rozhovorů. Zástupci médií oceňovali pestrost témat a možnost nasbírat různorodé náměty. Pro výzkumníky NÚVR UpDate otevřel prostor prezentovat svou práci i mimo akademický svět. 
26. 9. 2022

TZ: Bez výzkumu není pokrok v medicíně. Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) spojuje pracoviště z celé ČR v největším projektu akademické onkologie

Praha, 26. září 2022 – Výzkum umožňující lepší diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění, podpora mladých vědců i zvýšení povědomí o významu medicínského výzkumu patří mezi cíle nově založeného Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). NÚVR propojuje 71 excelentních výzkumných týmů z 11 pracovišť v Praze, Olomouci a Brně. Ústav je financován z prostředků EU částkou 1,4 miliardy korunv rámci programu EXCELES Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.