Aktuality

28. 5. 2024

Nádory pod drobnohledem aneb co (ne)víte o extracelulárních vezikulech?

Medical Tribune, 28. 5. 2024
Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání, která se opírala o v minulosti nepříliš standardizované experimenty. Proto se nyní snažíme o lepší praxi ve výzkumu, která je nutná nejen pro kredit oboru, ale i pro přenesení příslibů extracelulárních vezikulů do klinické praxe.
28. 5. 2024

Vědci přišli na způsob, jak zřetelněji označovat mozkové nádory

ČTK, 24. 5. 2024
Nový objev vědců pomáhá lépe odlišit nádory v mozku od zdravé tkáně. Popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast. Díky tomu mohou neurochirurgové odstranit nádor co nejvíce a s minimem zdravé tkáně. Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) o tom informoval v tiskové zprávě. Výsledky česko-americké spolupráce publikoval v březnu odborný časopis Journal of Neurosurgery.
24. 5. 2024

Objev českých vědců chirurgům rozsvítí mozkové nádory

Způsob, jak přesněji označit mozkové nádory, představili ve společné publikaci výzkumné týmy Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) a Stanfordské univerzity. Vědci popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast se zdravou tkání.
13. 5. 2024

Memorandum o vzájemné vědecké spolupráci

V posledním dubnovém týdnu podepsali ředitelé čtyř projektů NPO Exceles – Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), Národního institutu virologie a bakteriologie (NIVB) a Národního ústavu pro neurologický výzkum (NINR) – Memorandum o vzájemné vědecké spolupráci.
7. 5. 2024

Molekulárně cílená sonda pro lepší perioperační vizualizaci glioblastomu

Medical Tribune, 7. 5. 2024
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se specificky aktivují v nádorové tkáni glioblastomu – nejčastějšího zhoubného nádoru mozku u člověka. Neurochirurgům by tak do budoucna mohly tyto sondy umožnit lepší vizualizaci nádoru a jeho přesnější odstranění.
2. 5. 2024

Úspěšná on-site visit v Olomouci

Děkujeme týmu administrátorů z MŠMT, s nimiž jsme se setkali při on-site visit v Olomouci, za jejich profesionální a důkladnou práci při auditu dosavadního průběhu projektu NÚVR. „Kontinuální dialog mezi vědci a manažery poskytovatele a příjemců pomáhá dostát závazkům projektu a vzájemně pochopit logické potřeby zůčastněných,“ říká Aleksi Šedo, ředitel NÚVR.
30. 4. 2024

Dá se zabránit rakovině?

Podcast Jadrná věda, 24. 4. 2024
Jadrná věda se zaměřila na výzkum rakoviny a hledání cest pro její diagnostiku a léčbu. V prvním podcastu na toto téma jsme mluvili s Petrem Buškem a Ivanem Melezínkem z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK. Oba zároveň působí v NÚVR.
30. 4. 2024

Jak spolu nádorové buňky komunikují a proč se rakovina vrací?

Svět ženy.cz, 28. 4. 2024
Počet onkologických pacientů narůstá a mnoha lidem, kteří si úspěšně prošli léčbou, se onemocnění vrací. Proč tomu tak je a jaké možnosti léčby má současná medicína? To vysvětluje v našem rozhovoru profesor Aleksi Šedo, ředitel NÚVR.
19. 4. 2024

Nová strategie, jak určit, zda bude nanoterapie účinná pro pacienta

Vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR pod vedením Tomáše Etrycha, jehož výzkumná skupina je součástí NÚVR, se podíleli na vývoji strategie, jak zjistit, zda bude pro pacienta léčba pokročilými formami nanoléčiv významným benefitem, nebo zůstane bez efektu.
12. 4. 2024

Sabotáž v buněčných elektrárnách – slibný český koncept protinádorové léčby

Medical Tribune, 12. 4. 2023
Výzkumná skupina prof. Ing. Jiřího Neužila, CSc., z Biotechnologického ústavu AV ČR a Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s dalšími pracovišti syntetizovala mitochondriálně cílený tamoxifen značený TPP+ (MitoTam), celosvětově dosud jediný lék svého druhu v klinickém výzkumu.