CNN Prima News, 22. 6. 2025
Vědci z Přírodovědecké fakulty MU, konkrétně z Laboratoře buněčné komunikace, která je součástí NÚVR, ve spolupráci s Laboratoří organické syntézy a medicinální chemie a FN Brno vyvíjejí a testují novou třídu látek pro léčbu rezistentní akutní myeloidní leukémie a dalších onkologických onemocnění. Projekt probíhá v úzké spolupráci se spin-off společností MU CasInvent Pharma s cílem přivést tyto látky až do fáze klinického testování u lidí.
Nově objevené sloučeniny účinně potlačují aktivitu kasein kináz 1 (CK1) – enzymů, které regulují buněčné signální dráhy, zejména ty, které buňky AML využívají pro svůj růst a přežití. Tyto sloučeniny vyvinuté vědci z PřF MU a NÚVR jsou unikátní vysokou přesností svého účinku (selektivitou) a silným potlačením aktivity (inhibicí) všech tří klíčových izoforem kasein kinázy 1 – CK1α, CK1δ a CK1ε.
Čím jsou nové molekuly výjimečné?
„Látky cílené pouze na blokaci CK1α jsou zcela závislé na tom, zda je u pacienta přítomen nemutovaný protein p53, který hraje zásadní roli v buněčném cyklu a v ochraně před rakovinou. Někdy je nazýván ‚strážcem genomu‘ díky své schopnosti detekovat poškození DNA a iniciovat opravy nebo buněčnou smrt, pokud je poškození příliš velké,“ uvedl vedoucí výzkumné skupiny Laboratoře buněčné komunikace PřF MU a NÚVR Vítězslav Bryja. Více se dočtete zde.