Interdisciplinární pohled na tuto problematiku nabídl seminář pořádaný Národním institutem SYRI a Národním ústavem pro výzkum rakoviny (NÚVR), který se uskutečnil koncem dubna v Brně na Masarykově univerzitě. Diskutovalo se mj. o tom, jaké jsou bariéry účasti na screeningových programech v Česku.
„Společný seminář s Národním ústavem pro výzkum rakoviny vnímám jako začátek důležité spolupráce. Sociální vědci disponují svébytnou perspektivou a expertizou, která doplňuje medicínské poznání,“ uvedla vědecká ředitelka Národního institutu SYRI Klára Šeďová. Podle ředitele NÚVR Aleksiho Šeda vědci často mluví o interdisciplinaritě, ale většinou pouze ve vlastním oboru. „Nyní se dostáváme na podstatně širší pole působnosti. Naším společným zájmem je špičková světová věda a příprava odborníků pro jednotlivé disciplíny, přičemž jejich spolupráce je důležitá,“ konstatoval A. Šedo s tím, že cílem NÚVR je napomoci koordinaci a maximálnímu využití dostupné výzkumné infrastruktury a lidského potenciálu, který v jednotlivých centrech existuje. „Setkání biomedicíny a společenských věd na semináři v Brně představuje logický interdisciplinární průsečík, který otevírá i možnosti propojení s výzkumy našich kolegů a kolegyň ze SYRI,“ dodal.
Oba instituty budou podle K. Šeďové hledat společná témata. „Uvědomujeme si, že pro budoucí zdraví populace jsou medicínské výzkumy naprosto nezbytné, zároveň bychom byli rád těmi, kteří se postaví po bok lékařů. Budoucí výzvy jsou už nyní viditelné, ale dopad jen tušený,“ uvedla K. Šeďová a jako příklad zmínila pandemii obezity nebo duševních nemocí.
Jedna z přednášek na semináři byla věnována tomu, proč se lidé v Česku neúčastní screeningových programů. Jak prezentovala Michala Lustigová ze SYRI, např. na screening kolorektálního karcinomu nechodí paradoxně hlavně lidé, kteří mají současně největší riziko vzniku tohoto onemocnění. Jedná se zejména o seniory, osoby se základním vzděláním nebo se středoškolským bez maturity. Dále jsou to kuřáci a lidé, kteří se nevěnují žádné fyzické aktivitě. Právě na tyto skupiny obyvatel by se do budoucna měly preventivní programy více zaměřit. Více se dozvíte zde.