V Chicagu se 25.–30. dubna uskutečnilo výroční zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR). V programu jsme našli i několik studií výzkumných skupin NÚVR, z nichž jsme vybrali následující informace.
Vědci z olomouckého uzlu NÚVR představili studii o migraci cirkulujících nádorových buněk (CTC) mimo centrální nervový systém u glioblastoma multiforme (GBM). CTC, které pocházejí z primárních nádorů a migrují periferní krví do vzdálených míst, jsou úzce spojeny s šířením a recidivou nádorů. U GBM je systémové šíření vzácné. Přesto studie potvrzuje přítomnost CTC v periferní krvi u 35 % pacientů s GBM, i když v současné době bez prognostického významu. (Abstrakt č. 1991 /26)
Zuzana Kečkéšová, oceněná AACR jako NextGen Star 2025, pátrala se svou výzkumnou skupinou v ÚOCHB AV ČR, která je součástí NÚVR, po nových proteinech potlačujících vznik nádorů v tkáních rezistentních vůči rakovině, což vedlo k vytvoření seznamu 87 kandidátních genů. Ve studii proof-of-concept zjistili, že jeden z nich, LACTB (Lactamase B-like), působí prostřednictvím přeprogramování metabolismu a buněčné diferenciace u řady typů rakoviny, např. prsu a vaječníků, kolorektálního karcinomu, hepatocelulárního karcinomu, gliomu, rakoviny žaludku, melanomu a rakoviny plic. (Abstrakt č. SY26-01)
Mnohočetný myelom rezistentní vůči léčbě bortezomibem vykazuje specifickou závislost na Ecm29, jak v Chicagu prezentovali vědci z Masarykovy univerzity v Brně a NÚVR. Pomocí funkčního celogenomového sekvenování založeného na CRISPR/Cas9 v buněčných liniích adaptovaných na BTZ in vitro identifikovali proteazomový adaptorový a „scaffolding“ protein Ecm29 jako zásadní faktor jejich přežití při léčbě. Ecm29 proto může představovat nový terapeutický cíl pro specifickou resenzibilizaci buněk MM rezistentních vůči inhibitorům proteazomu. (Abstrakt č. 2974 / 4)
Inhibice kaseinkinázy 1 alfa (CK1α) představuje nový atraktivní koncept léčby akutní myeloidní leukemie (AML). V současnosti dostupné nízkomolekulární inhibitory CK1α však nemají dostatečnou aktivitu a selektivitu, aby bylo možné plně využít terapeutického potenciálu. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně a NÚVR vyvinuli několik účinných a vysoce selektivních inhibitorů kinázy CK1. V modelech AML in vitro i in vivo prokázaly vyšší účinnosti a dobrou snášenlivost. Kromě toho v modelu rezistentního karcinomu slinivky břišní byla potvrzena i účinnost kombinace inhibitoru CK1 s gemcitabinem. Probíhají také studie ověřující uvedený koncept u melanomu a karcinomu prostaty. (Abstrakt 5598/8)
Biomarkery založené na DNA v cirkulaci a slinách vykazují potenciál pro včasnou diagnostiku a sledování recidivy karcinomu orofaryngu souvisejícího s infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Vědci z olomouckého uzlu NÚVR studovali využití kombinace tekuté biopsie, detekce HPV DNA v ústní dutině a cirkulující nádorové HPV DNA pro včasnou diagnostiku a sledování recidivy u pacientů s orofaryngeálním spinocelulárním karcinomem souvisejícím s infekcí HPV. Předběžná zjištění jsou povzbudivá pro včasnou detekci, a to i u karcinomu v časném stadiu. Zároveň naznačují klinickou využitelnost těchto metod pro screening. (Abstrakt 7069/10).