Medical Tribune, 22. 4. 2025
Více než dva miliony uložených vzorků, 26 typů skladovaných biologických materiálů, přes 18 000 vzorků poskytnutých na základě 156 tuzemských a 18 zahraničních žádostí – taková byla v roce 2024 bilance Sítě českých biobank BBMRI.cz.
V současné době tuto velkou výzkumnou infrastrukturu ČR tvoří osm členských biobank z šesti institucí – Karlovy univerzity (celkem tři biobanky: při 1. LF UK v Praze a lékařských fakultách v Plzni a Hradci Králové), Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Revmatologického ústavu, Ústavu hematologie a krevní transfuze a Masarykova onkologického ústavu (MOÚ), který Síť českých biobank BBMRI.cz koordinuje.
„V určité fázi medicínského výzkumu již nestačí testování na buněčných liniích in vitro či zvířecích modelech in vivo, protože nedokáže dostatečně simulovat komplexní vztahy v lidských tkáních. V tomto okamžiku je potřeba využít reálný biologický materiál, ať už se jedná o výzkum diagnostických metod, charakterizaci podmínek pro vznik nemoci, vývoj nového léku, či identifikaci nových biomarkerů,“ vysvětluje doc. Mgr. Roman Hrstka, Ph.D., výkonný ředitel Banky biologického materiálu MOÚ a národní koordinátor Sítě českých biobank BBMRI.cz (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure of the Czech Republic), který v MOÚ působí i jako vedoucí výzkumné skupiny zapojené v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Zároveň dodává, že konkrétně pro potřeby výzkumných skupin NÚVR celá česká síť biobank doposud poskytla již více než 1 500 vzorků. Více se dočtete zde.