iRozhlas, 1. 4. 2025
Čeští výzkumníci by mohli do budoucna zpomalit růst obávaných mozkových nádorů. Vědci z NÚVR objevili, že nádorové buňky využívají speciální „dálnice“ v mozku. Ty jsou podle nich tvořené dvěma bílkovinami – kolagenem I a fibronektinem.
„Kolagen I je protein, který my si primárně spojujeme s pojivovou tkání v kloubech nebo šlachách, ale on hraje významnou roli úplně ve všech tkáních lidského těla. Je to nejčastěji se vyskytující protein v našem těle. V mozku je ho strašně málo, ale v nádorech následně dochází ke zvýšení jeho tvorby,“ vykládá Petr Výmola z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK.
Druhou bílkovinou je fibronektin. Jde o běžný protein v těle, ale v nádorech je ho víc než obvykle. „Co činí jejich nebezpečnost je, že nádor se stává pevnějším, hutnějším a je vytvořena ideální cesta pro jeho pohyb. Ve chvíli, kdy je tahle ideální cesta vytvořena, tak můžou buňky vymigrovávat do okolní tkáně,“ říká Výmola. Kolagen I si tak můžeme představit jako pevný chodník, po kterém se nádorové buňky snadno pohybují, a fibronektin jako hnojivo, které je činí ještě agresivnějšími. Více se dozvíte v reportáži.