Podělte se o newsletter s kolegy! K odběru se mohou přihlásit ZDE.

Pokud se email nezobrazuje správně, využijte webovou verzi newsletteru ZDE.

Udržitelnost národních ústavů,
nebo „po nás potopa“?

Čtvrtý rok existence Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) je vzhledem k projektovému období zároveň posledním rokem jeho financování. Partneři se zavázali k další minimálně tříleté udržitelnosti, avšak zdroje dosud nejsou vyjasněny.

„Z pohledu lékaře, vědce, a také ředitele Masarykova onkologického ústavu, který je součástí NÚVR, vnímám jako velice důležité, aby NÚVR dále pokračoval. Jsou pro to minimálně tři důvody – komunikace, výchova nové vědecké generace 

a internacionalizace,“ říká k tématu Marek Svoboda, a dodává: „NÚVR za pouhé čtyři roky udělal obrovský kus práce – nejen v počtu publikací, grantových aplikací, Ph.D. programů či juniorských výzkumných skupin, které dokázal podpořit. Má-li takhle dobře nastartováno, jsem si stoprocentně jistý, že k udržitelnosti excelentního onkologického výzkumu v ČR přispěje i do budoucna.“

Více zde

Zdeněk Škrott: Podstatný je reálný dopad výzkumu

Úspěšnost konsorcia by měla být hodnocena zejména z hlediska vědeckého a společenského dopadu výzkumu. Při uplatňování tradičních akademických metrik hodnocení by měla být jednoznačně upřednostňovaná kvalita nad kvantitou výstupů. Podstatné je, zda má nebo bude mít výzkum reálný dopad na klinickou praxi a technologické inovace. Je nepochybné, že zásadní a excelentní výzkum je velmi zajímavý i pro soukromé firmy.

Více zde

Veronika Vymetálková: Udržme společné projekty! 

Know-how a infrastruktura NÚVR by měly být maximálně využity k dalšímu rozvoji vědecké spolupráce a inovací. Klíčovým krokem je pokračování v realizaci společných výzkumných projektů a také v rozvoji otevřené vědecké komunity. Zároveň by bylo přínosné vytvořit centralizovanou platformu pro sdílení dat a výsledků, která by usnadnila mezioborovou spolupráci a urychlila implementaci nových poznatků.

Více zde

Dynamics of compartment-specific proteomic landscapes of hepatotoxic and cholestatic models of liver fibrosis.

 

Marketa Jirouskova, Karel Harant…, Martin Gregor.

 

eLife.

2025 April 

 

DOI: 10.7554/eLife.98023

PMID: 40197391

 

 

Cell death signaling in human erythron: erythrocytes lose the complexity of cell death machinery upon maturation

 

Anton Tkachenko, Ondrej Havranek.

 

Apoptosis.

2025 April

 

DOI: 10.1007/s10495-025-02081-5

PMID: 39924584

 

Protein crystallization and structure determination at room temperature in the CrystalChip

 

Petr Pachl…, Pavlína Řezáčová, Sylvain Engilberge, Claude Sauter.

 

FEBS Open Bio.

2025 April

 

DOI: 10.1002/2211-5463.13932

PMID: 39572886

 

 

Každý výzkum by měl jít tak trochu proti proudu

„Na nádorové biomarkery se zaměřuje řada výzkumných týmů ve světě i u nás. Aby výzkum dával smysl a byl financovatelný, 

 

musí být originální a mít přidanou hodnotu minimálně pro vědeckou komunitu svým přínosem k poznání, optimálně pak pro celou společnost,“ říká Roman Hrstka, vedoucí výzkumné skupiny nesoucí jeho jméno, která je součástí NÚVR a působí v Masarykově onkologickém ústavu. Vedle toho je i výkonným ředitelem Banky biologického materiálu MOÚ a národním koordinátorem výzkumné infrastruktury biobankingu a biomolekulárních zdrojů BBMRI.cz. 

Ve využívání jejích služeb stále vidí určité rezervy, a proto zdůrazňuje, že každá příležitost ke zviditelnění biobank ve vědecké komunitě je vždy vítaná.

Více zde

Den DNA pro malé i velké

Malá vizuální ochutnávka z bezmála tří stovek prací, které se sešly v soutěžích vyhlášených ÚMG AV ČR a NÚVR „Děti kreslí DNA“ (pro předškoláky a školáky 1. stupně ZŠ) a „Co udělá Zloduch N’adoor příště?“ (pro žáky 2. stupně ZŠ a středoškoláky).

Koukněte také na

Dozvíte se, kdo si nakonec 26. dubna odnesl z oslav Světového dne DNA ve Faustově domě v Praze hlavní ceny.

VP3: Nové poznatky o nádorových biomarkerech

V roce 2024 dosáhl VP3 významných výstupů, a to jak ve spolupráci výzkumných týmů zastřešených v NÚVR, tak i mimo něj. Publikováno bylo téměř 40 vědeckých článků sloužících k zjemnění diagnostiky nádorových onemocnění, a tím i k personifikaci terapie. 

Podle plánu projektu se výzkum zabýval studiem nádorů kolorekta, duktálního karcinomu pankreatu, maligního melanomu, dlaždicového karcinomu kůže a sliznic, nádorů prsu a prostaty a také studiem hematologických malignit. Jak naznačují Karel Smetana a Ondřej Slabý, hlavní vedoucí VP3, v závěrečném roce projektu bude hlavní pozornost věnována translaci dosažených výsledků do klinické praxe.

Více zde

Indikátory nejsou jen publikace…

Jedním ze stěžejních cílů NÚVR je systematické vytváření podmínek pro odborný růst a profesní rozvoj nejen začínajících výzkumnic a výzkumníků v oblasti onkologie. Důraz je kladen na prohlubování vědeckých dovedností, posilování výchovy vědkyň a vědců a podporu akademické kariéry ve všech fázích profesní dráhy.

Více než 40 obhájených dizertačních prací, 8 nových docentů a 6 nových profesorů v průběhu řešení NÚVR a další probíhající habilitační či jmenovací řízení i desítky studentů připravujících se na obhajobu Ph.D. reflektují narůstající kvalitu akademického prostředí a potvrzují potenciál dalšího rozvoje v této oblasti.

Více zde

Novinky.cz, 16. 2. 2025

Jak je možné skloubit práci s péčí o rodinu a jaký je rozdíl pracovat ve výzkumu v zahraničí a v Česku? Nejen o tom je rozhovor s Lenkou Bešše, vedoucí jedné z výzkumných skupin NÚVR, která strávila devět let své vědecké práce ve Švýcarsku, kde se jí narodily i děti. Může tedy srovnávat.

Medical Tribune, 25. 2. 2025

Cenu Neuron za propojení vědy a byznysu, jež je udělována za výjimečný vědecký transfer ze základního výzkumu ke komerčnímu využití, získal akademický biotechnologický startup SophoMer s. r. o. Jeho vědecký tým ze spolupracující laboratoře Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, která je součástí NÚVR, vede Tomáš Etrych.

Žena-IN, 4. 3. 2025

Václav Liška působí jako chirurg na LF UK v Plzni a je i vedoucím Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně, která spadá pod NÚVR. Aktuálně jej a jeho kolegy nejvíce zaměstnává konstrukce tkáňových modelů jater směřujících k arteficiálnímu orgánu s adekvátní funkcí.

CNN Prima News, 13. 3. 2025

Vědci z NÚVR pracující v Laboratoři biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK a NÚVR učinili významné zjištění o tom, že kolagen I a fibronektin, které hrají klíčovou roli při šíření glioblastomu, produkují buňky podobné pericytům. Jejich práci otiskl mezinárodní odborný časopis Brain Pathology.

CNN Prima News, 22. 3. 2025

Aspirin naznačil ve studii na myších modelech zhoubného melanomu svůj potenciál předcházet vzniku a šíření metastáz.  Podle Mariána Hajdúcha, přednosty ÚMTM LF UP a FN Olomouc a lékařského ředitele NÚVR, studie University College London sice přináší zásadní poznatky, ale je třeba k nim přistupovat s rozvahou. „Z mého pohledu to chce ještě nějaký čas, abychom pochopili, v jakém rozsahu mohou být tyto výsledky aplikovány v léčbě pacientů. Určitě nám ale pomáhají lépe porozumět, jak s tímto objevem dál pracovat,“ uvedl M. Hajdúch.

Medical Tribune, 25. 3. 2025

Malá organokovová molekula na bázi ruthenia by mohla být slibným kandidátním lékem hepatocelulárního karcinomu, zejména při zamezení přechodu z lokálního do metastatického onemocnění. Vyplývá to z práce autorů z Laboratoře integrativní biologie Ústavu molekulární genetiky AV ČR, která je součástí NÚVR, publikované v časopise eLife.

18. 3. 2025

Cyklus podcastů o vědě proti rakovině pokračoval v březnu dílem věnovaným otázce, zda se věda dostatečně, a hlavně včas otevírá novým talentům. O tom, k čemu slouží Středoškolská odborná činnost (SOČ) a co nabízejí workshopy pro středoškoláky pořádané přímo na vědeckých pracovištích a v laboratořích, diskutovali Petr Mazouch, místopředseda ústřední komise  SOČ, a Michal Kolář, lektor workshopu NÚVR (Tajemný druh pod lupou) v Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

19.–21. 6. 2025

Opava

Kulturní festival odehrávající se v historickém centru Opavy je místem, kde se setkává hudba, literatura, divadlo a inspirativní debaty. Tentokrát obsadí vědeckou stage také vědci z NÚVR, kteří mají k této lokalitě blízko a jež spojuje onkogenetika – Jiří Drábek a Josef Srovnal.

24.–27. 6. 2025

Nové Hrady

Česká imunologická společnost spolu s Mikrobiologickým ústavem AV ČR opět pořádají letní školu na téma nádorového mikroprostředí a imunity. Akce určená pro doktorandy a čerstvé absolventy doktorského studia je mj. pořádána pod záštitou NÚVR.

24.–26. 11. 2025

Hotel NH Collection Olomouc Congress

Již nyní se můžete registrovat na Czech Annual Cancer Research Meeting, který se uskuteční tradičně na podzim v Olomouci. Nezapomeňte, že deadline pro přihlašování abstraktů je již 30. 6. 2025.

Pokud si nepřejete odebírat tyto emaily, odhlaště se ZDE